"Enter"a basıp içeriğe geçin

Aylar: Mart 2017

Regâib Gecesi

Regâib Gecesi

  • Regaib Gecesi

    Resulullah (s.a.v.) buyurdu ki; “Receb’in ilk Cuma gecesinden gafil olmayın, çünkü o, meleklerin kendisine (rağbet edilecek bol bahşişler hediyeler ve mükâfatlar anlamına gelen) regaib ismini ismini verdikleri bir gecedir. O gecenin üçte biri geçince, göklerde ve yerde bir melek bile kalmayıp hepsi Kâbe ve civarında toplanırlar. O anda Allahü Tealâ onlara bir tecelli ile muttali olarak:

Yorum Bırak

Receb-i Şerif'te Yapılacak Zikirler

Receb-i Şerif’te Yapılacak Zikirler

Allah’ın ayı olan Recep ayında Allahü Tealâ çokca zikredilmelidir. Bilhassa bu ayda  tesbih tehlil (kelime-i tevhid) ve istiğfarlarla çokca meşgul olunmalıdır. Şaban ve Ramazan’da ise, Allahü Tealâ’ya çokca hamd edilmelidir.

Receb-i Şerif’te söylenmesi gereken zikirlerle ilgili zikredilen Hadisi Şerifler:

Yorum Bırak

Recep Ayı

Recep Ayı

Recep Ayı, Hicrî ayların yedincisi ve mübarek üç ayların birincisidir. Ramazan-ı Şerif’in müjdeleyicisidir. Recep ayı Allahü Tealâ’nın ayıdır. Recep ayına ikram edene, saygı gösterene, Allahü Tealâ dünyada ve ahirette ikram eder. Recep ayının her gecesi kıymetlidir. Recep ayı Âdem (aleyisselam)dan berikıymetli idi. Her ümmet, bu aya saygı gösterirdi. Recep ayının içinde iki mübarek gece bulunmaktadır. Birincisi “Regaip”, ikincisi “Miraç” gecesidir.

Yorum Bırak

Acı Sabır

Acı Sabır

Sabır
Ya Sabır

Şöhret ve zenginliğin çevresinde insanların niye pervane olduklarını biliyoruz. Medyanın nice yanlışları gözümüzde normalleştirdiği günümüzde böyle durumları yadırgamıyoruz bile.

Ancak, erdem sahibi kâmil insanların birer cazibe merkezi oluşu ilgi çekici olmaya, merak uyandırmaya devam ediyor. Aslında bunda bir gariplik yok. Garip olan, o zatların yanlarında bulunduğu halde, üzerlerine onların hallerinden en ufak bir iz sinmeyenler.

Peki, kimsenin bir menfaati olmadıkça kimsenin kahrını çekmediği bu fani alemde o kâmil zatlar böyle insanlara niye ve nasıl tahammül ediyorlar dersiniz?

Yorum Bırak

Cami Avlusu

Cami Avlusu

Cami
Cami Avlusu

Kelimeler düşündüklerimizi aktarmada nasıl vazgeçilmez bir araçsa, hissettiklerimizi ifade etmede, paylaşmada o kadar yetersiz. Öyle de olsa, bir dostumla küçük bir cami avlusunda, şadırvan başında geçirdiğimiz hoşça vakitte hissettiklerimizi sizlere anlatmak istedim.

Orada başbaşa iki dost olarak yaşadığımız, nostaljinin ötesinde bir nimetin hatırlanmasıydı aslında. Yavaş yavaş bizi terk eden, ancak yitirince değerini anladığımız diğer nimetler gibi.

Yorum Bırak