HER HAYIRLI İŞİN BAŞI BESMELE

HER HAYIRLI İŞİN BAŞI BESMELE

besmeleBir müslümanın hayırlı bir işe başlamak istediğinde o işin bereketli ve kâmil olması için başında “Bismillâhirrahmânirrahîm” ve sonunda “Elhamdülillâh” demesi sünnettir.

Resûlullâh Efendimiz (s.a.v.) Hazretleri bir hadîs-i şerîflerinde buyurdular ki:

“Besmele ve hamd okunmadan başlanılan her iş kesiktir(bereketten mahrumdur).” Yani, mühim bir işe besmele ve hamd ile başlanmazsa o iş eli kesik insan gibi noksan olacağından arzu edilen fayda elde edilemez demektir.

İmam Fahruddîn-i Râzî, Tefsîr-i Kebir’de der ki:

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Hazretleri, Ebû Hüreyre’ye (r.a) şöyle buyurmuşlardı:

“Ey Ebû Hüreyre! Abdest alacağın zaman ‘Bismillah’ de! Zîrâ amellerini yazmaya memur olan hafaza melekleri, abdestini bitirinceye kadar senin için devamlı sevap yazarlar…”

“Bir çocuğa ‘Bismillâhirrahmânirrahîm’ öğretilince kabirde azâb olunan babası affolunur.”

Besmele-i şerîfenin faydalarını saymak mümkün değildir. Her mü’min besmele-i şerîfenin saâdet anahtarı olduğunu bilip dâimâ okumalıdır.

Tefsîr-i Hanefî’de şöyle geçer:

Kıyâmet gününde Cenâb-ı Hak, bir kulunu cehenneme götürmeleri için Zebânî’lere emreder. O kimseyi cehennem kapılarına getirdiklerinde, dünyada her hayırlı şeyin evvelinde besmeleye devam ettiği için yine âdeti olduğu üzere ‘Bismillâhirrahmânirrahîm’ der. Allâh’ın ismi hürmetine cehennem ateşi o kimseye yaklaşmaz, onu yakmaz. Cehennemin muhafızı Mâlik, azap etmesini emretse de cehennem:

“Allâh’ın ismini zikreden kimseyi nasıl yakayım” der. İşte besmele-i şerîfe’nin fazîleti ile cehennem ateşi o kimseden uzak olur.

Alıntı (Fazilet Takvimi)

 

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir