Hazreti Nuh’un Gemisi

Hazreti Nuh’un Gemisi

hazreti Nuh
Hazreti Nuh un Gemisi

Hazreti Nuh’un Gemisi: İnsanlar, ilk insan ve ilk peygamber olan Hz. Âdem’den sonra, Allah’a ibadet etmeyi bırakarak kendi elleriyle yaptıkları putlara tapmaya başlamışlardı. Güçlü ve zenginler, zayıf ve korunmaya muhtaç olanları eziyordu. Merhameti ve iyilik yapmayı unutmuşlardı. Bu yüzden toplumda barış ve huzur kalmamıştı.

Allah, o toplumda yaşamakta olan Hz. Nuh’u seçerek peygamberlikle görevlendirdi. Hz. Nuh, kimseye haksızlık etmeyen, herkesin güvendiği ve sevdiği bir kişiydi. Muhtaç olanlara elinden geldiği kadar yardım eder, doğru bildiğini çekinmeden söylerdi. Hz. Nuh, peygamber olduktan sonra çevresindeki insanları Allah’a inanmaya ve sadece O’na ibadet etmeye çağırdı. Onlar Hz. Nuh’un bu güzel çağrısını kabul etmedikleri gibi onunla alay ettiler. Ona, “Sen de bizim gibi bir insansın, sana neden inanacakmışız?” dediler. Hz. Nuh’un bütün çabasına rağmen çok az kişi Allah’a iman etti. Diğerleri putlara tapmaya, kötülük ve zalimlik yapmaya devam ettiler.

Hz. Nuh, her şeye rağmen sabırla halkına güzel öğütler vermeye devam ediyordu. Bir gün ellerini açıp Allah’a şöyle dua etti: “Ya Rabbi, benim sözlerimi yalanlıyorlar, bana yardım et!” Bunun üzerine inkâr edenler Nuh Peygambere, “Kendisinden yardım istediğin Rabbin bizi cezalandırsın da görelim.” diyerek meydan okudular.

Hz. Nuh’a ve ona inananlara yapılan baskılar artık dayanılmaz hâle gelmişti. Bunun üzerine Hz. Nuh, “Rabbim, beni ve iman edenleri kurtar!” diye dua etti. Allah, Nuh Peygambere bir gemi yapmasını bildirdi. O güne kadar hiç gemi yapılmadığı için kimse gemi yapmayı bilmiyordu. Allah ona, geminin nasıl yapılacağını öğretti. O da ormandan ağaçlar getirerek büyük bir gemi yaptı. Gemi tamamlandıktan sonra Allah, Hz. Nuh’tan iman edenleri gemiye bindirmesini istedi. Ayrıca gemiye her hayvandan birer çift
almasını emretti.

Ertesi gün gökyüzü kara bulutlarla kaplanmıştı. İnsanların yüreğine korku salan şimşekler çakıyordu. Çok geçmeden âdeta bardaktan boşanırcasına yağmur yağmaya başladı. Yağmur dinmek bilmiyor, yağdıkça yağıyordu. Her yeri sular kapladı. Hz. Nuh kurtulabilmeleri için herkesi gemiye binmeye çağırdı. İnkâr edenler ise dağlara doğru kaçarak kurtulacaklarını söylediler ve gemiye binmek istemediler. Ancak bu onları kurtarmaya yetmedi. Yağmur öylesine yağdı ki, bir karış toprak kalmayıncaya dek her yer sularla kaplandı.

Allah’ın varlığını ve birliğini kabul etmeyen, kötü işler yapan herkes tufanda boğuldu. Yalnızca Hz. Nuh ve Allah’a iman edenler kurtuldu. Sular yavaş yavaş çekildi. Dağlar, ovalar yeniden ortaya çıktı. Yeryüzünde yeni bir hayat ve insanlık için yeni bir dönem başladı.

hz Nuh, Nuhun Gemisi, Hazreti Nuhun demisi, hikaye, dini hikaye, islami hikaye, dini öykü, islami öykü, dini okuma parçası, okuma parçası, islami okuma parçası, 

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir