Dini Hikayelerden; “Yolculuk Hikayesi”

Dini Hikayelerden; “Yolculuk Hikayesi”

Rasulullah (s.a.v) Efendimiz  veda haccı için Medine’den Perşembe günü çıktıklarından, yolculuğa perşembeye günü çıkmak müstehab olur.

Resulullah (s.a.v) Efendimiz hicret için pazartesi günü çıktıklarından pazartesi günü de yola çıkmak müstehabtır.

Yola sabahın erken saatlerinde çıkmalıdır. Resulullah (s.a.v) Efendimiz

“Allah’ım sabahın erken vakitlerini mübarek kıl” diye dua etmiştir. Bir yere asker göndereceklerinde de sabahın erken saatlerinde çıkarırlardı.

Bir adam ayın son günlerinde Resullaha gelip sefere çıkacağını söyleyip veda etti. Resulullah (s.a.v) Efendimiz:

“Elin boş kalıp satışının az olmasını mı istersin? Sabret ki ay girsin. Sonra pazartesi veya perşembe günlerinden birini tercih et. Zira Hz. Allah ticaretini bereketli alışverişini bereketli kılar” buyurdular.

Hadisi şerifte “yolculuğa çıkmak isteyen kimse geride kalan ailesine ve çoluk çocuğuna kılacağı iki rekat namazdan daha faziletli bir şey bırakmaz” Buyruldu.

Birinci rekatta Fatiha Kâfirûn, ikinci rekatta Fatiha İhlas süreleri okunur. Selâmdan sonra Ayetel Kürsi, Kureyş süreler okumak müstehabtır. Zira hadisi şerifte “evden çıkmadan Ayetel Kürsi yi okuyana dönünceye kadar bir şey isabet etmez” buyruldu. Yola çıkan Kureyş suresini okuması her türlü kötülükten emin olur. Namazdan sonra ihlâsla Allah’a dua edilir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir