Dua: “Fakirlikten Kurtuluş Duası”

Dua: “Fakirlikten Kurtuluş Duası”

Dinimiz çalışarak kazanmayı emretmektedir. Hz.Ömer;

“Çalışın, kazanın! Çalışmadan rızık beklemeyin! Allahü teâlâ gökten para yağdırmaz” buyurdu.

Hz. Lokman Hakim de;

“Çalış, kazan! Çalışmayıp muhtaç olanın dini ve aklı noksandır” buyurdu.

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

“Eve girerken “İhlas” suresini okuyan, fakirlik görmez.” “Sıkıntıya düşen veya borçlanan, bin kerre “La havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azim” derse, Allahü teâlâ işini kolaylaştırır.” “Her gün yüz defa “La havle ve la kuvvete illa billah” diyen fakirlik görmez” Rızık için endişe etmemelidir!

Kur’an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:

“Her canlının rızkı Allaha aittir.” [Hud 6]

“Şeytan, sizi fakirlikle korkutup, fahşaya sürükler (cimriliğe, her türlü kötülüğe teşvik eder.)” [Bekara 268]

Şu duayı okuyan fakirlikten kurtulur demek, o duâ kabul olmuşsa, ona bir çalışma kapısı açılır veya ummadığı yerden rızka kavuşur demektir. Hastalığı için duâ eden de şifaya sebep olan ilaca veya başka bir sebeple sıhhate kavuşur. Çalışmak rızkı artırmaz. Rızkı veren Allahü teâlâdır. Çalışmak sebebe yapışmaktır. Sebeplere yapışmak sünnettir. İhtiyaçtan kurtulmak, bereketli rızka kavuşmak için sebeplere yapışmalıdır! Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

“Ömrüm uzun, rızkım bol olsun diyen, akrabasını ziyaret etsin, görüp gözetsin!) “Sabah uykusu rızka manidir.” “İhtiyaçlarını insanlara açan, ihtiyaçtan kurtulamaz. Allahü teâlâya arz eden ise, ihtiyaçtan kurtulur.” “Rızka kavuşan çok hamd etsin! Rızkı azalırsa istigfar etsin!” Hamd, “Elhamdülillah”, İstigfar, “Estagfirullah” demektir. İstigfar etmek, günahların affına sebep olan iyilikleri yapmaktır.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir