MÜBAREK GÜN VE GECELER – ÜÇ AYLAR

Üç Aylar

Ucaylar-Recep-Saban-Ramazan

Üç aylar içinde buluduğumuz bu günlerde sizlere kısaca üç aylardan bahsetmek istiyorum. İslam dininde mübarek sayılan günler ve geceler vardır. Bu günler ve gecelerin hangileri olduğunu, Peygamberimizden öğreniriz.  Peygamberimiz o zamanlarda ne yapmışsa, bizde aynısını yapmaya çalışırız. Kısaca üç aylar dediğİmiz zaman dilimi de Peygamberimiz tarafından çok kıymet verilen vakitlerdendir.

Üç aylar hicrî takvimin peş peşe gelen üç ayını ifade eder:Recep, Şaban, Ramazan. Bu aylarda oruç tutmak, fakirlere yardım etmek ve Kur’an okumak insana çok sevap kazandırır. Peygamberimiz üç ayların ilki olan Recep ayı girdiğinde şöyle dua edermiş;

“Allahım Recep ve Şaban’ı bizim için bereketli kıl. Bizi Ramazan’a ulaştır.”

Recep ve Şaban aylarında, Pazartesi ve Perşembe günleri oruç tutmak da, yine Peygamberimizin hiç terk etmediği bir ibadettir. Peygamberimiz Şaban ayında çok oruç tutardı. Hz. Aişe şöyle diyor;

“Peygamberimiz,Ramazan ayından sonra, en çok Şaban ayında oruç tutardı.”

Recep ve Şaban aylarında, Müslümanlar Ramazan ayı için hazırlık yaparlar. Çünkü Ramazan çok güzel değerlendirilmesi gereken aydır.

Üç ayların sonuncusu olan Ramazan geldiğinde, hasta ve yolcu olmayan bütün Müslümanların oruç tutmaları şarttır. Ramazan ayında akşamları Teravih Namazı kılınır. Geceleri sahura kalkılır. İftar vekti heyecanla beklenir.

Üç ayların en sonunda Şevval ayının hemen başında, Ramazan Bayramı kutlanır. Üç aylar boyunca ibadet eden, oruç tutarak fakirlerin içinde bulundu durumu anlamaya çalışşan ve Kur’an okuyan Müslümanlar Ramazan ayınıda caşku içinde kutlarlar. ne güzeldir. İslamiyet.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir