Gusül Abdesti Nasıl Alınır?

Gusül Abdesti Nasıl Alınır?

Farzları-Sünnetleri ve Adabına Göre Gusül Etmek

Gusletmek isteyen bir adam önce niyeti ile Besmele-i Şerife okur, sonra gusletmeye niyet eder.  Ellerini bileklerine kadar yıkar ve üzerine yapışıp kurumuş bir şeyler varsaonları temizler, sonra avret mahallinde veya uyluklarında bir pislik varsa onları yıkar, olmasa da yıkar.

Bundan sonra sağ avucuna su alarak onu ağzına alır ve boğazına kadar ağzının içini ve dişlerinin arasını üç kere su ile çalkalar. Oruçlu değilse, ağzına her su aldığında fazla alır ve ağzının her tarafını, boğazına kadar, iyice çalkaladıktan sonra döker. Sonra yine sağ eliyle burnuna su çekip üç defa yıkar. Burnunun içinde kurumuş kir-pas kalmasın diye her defasında sol eliyle sümkürür.

Bundan sonra tıpkı namaz abdesti gibi bir abdest alır. Şayet bastığı yere  su toplanırsa, ayağını abdest alırken yıkamayıp, guslettikten sonra, çıkarken yıkar. Abdest aldıktan sonra, evvela başına,sonra sağ omuzuna,sonra sol omzuna üçer defa su döker ve vücudunu yıkar.

Suyu ilk döküşte elinin erebildiği yere yere kadar vücudunu güzelce oğuşturur. Sonra her döküşte yine oğuşturur. İğne ucu kadar kuru yer kalmaksızın bedeni yıkar. Göbeğinin ortasını ve kapanmış olan küpe deliklerini de yıkar. Saçını oğuşturur, suyu diplerine geçirir. Eğer vücudunda bir yara olupta, üstnde ilaç varsa, o ilacıçıkardığı takdirde  zararı olacaksa, suyu ilacın üstünden geçiriverir. Geçirmesi zararlı ise orasını mesheder, meshetmekde zararlı ise, onu da terk ederek yanlız sargı üzerine meshediverir.

Guslün Faydaları

Gusül, vücuttaki elektriksel dengeyi sağlar Kan dolaşımını ve tansiyonu normalleştirir. Derideki gözeneklerin rahat ve hava almasını sağlar.

Cinsî münasebetten sonra bütün vücudun yıkanıp temizlenmesi gerek. Çünkü cinsî münasebette teneffüs ve nabız atmakta, gözbebekleri büyümekte, dimağ dmarları genişleyip daralmaktadır. Orgazm olurken de bütün adeleler gerginleşir. İşte gusül vücudun dengesini bulmasını sağlar ve denge, ancak bütün organların yıkanması ile gerçeklerşir.

Yıkanmada asıl olan, suyun her bir gözeneğe ulaştırılması, böylece dolaşım ve deri altı savunma sistemi takviye edilerek vücuda yeni bir hayatiyet kazandırılmasıdır.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir