Esmaül Hüsna Allah’ın İsimlerini Öğreniyorum

Esmaül Hüsna Allah’ın İsimlerini Öğreniyorum

Esmaül Hüsna: Öyle kudretli bir Rabbimiz var ki… O bir şeyin var olmasını istediği zaman “OL” der, o da oluverir. Çünkü O’nun her şeyi yaratmaya gücü yeter.

Büyük küçük, görünen görünmeyen, canlı cansız her şey Allah’ın eseridir. Hiçbir şey kendi kendine var olmamıştır. Harika bir düzen ve sisteme sahip olan evrenin bir yaratanı vardır. O da bir ve tek olan Allah’tır.

Allah’ı tanıdıkça O’na olan sevgimiz artar. Allah’ı tanımak ise O’nun isimlerini öğrenmekle başlar. En güzel isimler Allah’ındır. Bu isimler Allah’ın özellikleri hakkında bize bilgi verir. Örneğin, er-Rahim ismi, Allah’ın herkese karşı merhametli olduğu anlamına gelir. el-Vedûd, ‘kullarını çok seven ve sevilmeye en layık olan’ demektir. Bizi çok seven Rabbimizi biz de çok severiz. Çünkü varlığımızı O’na borçluyuz. O’nu sevdikçe hayata tutunur ve mutlu oluruz.

es-Sabûr, ‘çok sabırlı olan’ demektir. Bu isim bize sabrın güzelliğini öğretir. er-Rezzâk, tüm varlıkların rızkını verenin Allah olduğunu ifade eder. Topraktaki karıncadan, denizin derinliklerindeki balıklara kadar tüm canlıların karnını doyuran Allah’tır. el-Musavvir, ‘varlıklara birbirinden farklı şekiller veren’ demektir. El-Musavvir ismi varlıkları farklı renk, şekil ve güzellikte yaratanın Allah olduğunu bize öğretir.

Allah’ın 99 ismi vardır. Allah’ın isimlerini , Kur’an-ı Kerim’den ve Sevgili Peygamberimizin hadislerinden öğreniriz. Haydi şimdi bu isimlerden birkaçını öğrenelim:

Esmaül Hüsna Allah’ın İsimlerini Öğreniyorum 1 İlim SaatiAllah, Allahın isimleri,esmaül hüsna, dinimi öğreniyorum, Allah’ın İsimlerini Öğreniyorum, çocuklar için dini eğitim, diyanet,

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir