İbadetin Anlamı ve Çeşitlerini Öğreniyorum

İbadetin Anlamı ve Çeşitlerini Öğreniyorum

İbadetin Anlamı ve Çeşitlerini Öğreniyorum 1 İlim Saati
İbadetin Anlamı

İbadetin Anlamı; İbadet, yapıldığında Allah’ın sevgisini kazandıran her türlü söz ve davranıştır. Abdest almak, Kur’an okumak, namaz kılmak, oruç tutmak, zekât vermek, hacca gitmek, kurban kesmek, salâvat getirmek ibadet olduğu gibi güzel söz söylemek, anne ve babaya saygılı davranmak, insanları iyilik yapmaya yönlendirmek ve kötülüğe engel olmak da birer ibadettir. Hatta yol üzerinden insanları rahatsız eden bir şeyi kaldırmak, tebessüm etmek, sorana yol göstermek, yaşlıya yardım etmek, çevreyi temiz tutmak ve selam vermek de ibadettir.

Yuvasından düşmüş bir kuş yavrusunu yuvasına koymak, gözleri görmeyen birinin elinden tutup karşıdan karşıya geçmesine yardım etmek, sorumluluklarımızı yerine getirmek, hastaları ziyaret etmek, susamış bir kediye su vermek de ibadettir.

Kısacası hayatımızı güzelleştiren, insanları mutlu ederken Allah’ın da rızasını kazanmamızı sağlayan her türlü iş ve davranış ibadettir. Karşılığında sevap vardır.

İbadetlerin kendine göre yapılış şekli ve şartları vardır. Örneğin, namaz kılmak için abdest alır, vaktin girmesini bekleriz. Ramazan orucunu, Ramazan ayında tutarız. Zekâtı belli mallardan, belli miktarlarda veririz. İbadetlerimizden bazılarını bedenimizle, bazılarını ise maddi imkânlarımızı kullanarak yaparız. İbadetin Anlamı

Allah’ın, yapmamızı kesin bir şekilde istediği ibadetlere “farz” denir. Yapılması ve yiyilip içilmesi yasak olmayan şeylere “helâl” denir. Yapılması ve yiyilip içilmesi kesin bir şekilde yasaklanan şeylere ise “haram” denir. Allah, temiz ve insan sağlığına yararlı olan şeyleri helal, kötü ve zararlı olan şeyleri de haram kılmıştır. Sevgili Peygamberimizin söz ve davranışlarına, ahlâkına ve hayat modeline “sünnet” denir. İbadetlerimiz ve güzel davranışlarımız için Rabbimizin bize verdiği ödüle “sevap” denir. Dinimizin yasakladığı davranışlara “günah” denir

Teşekkürler Rabbim!

Biz müslümanlar, Rabbimizi çok severiz. O’na olan sevgimizi, saygımızı ve teşekkürümüzü ifade etmek için ibadet ederiz. Bizi yaratan, yaşatan, bize sayısız güzellikler hediye eden, nimetler veren Rabbimize ibadetlerimizle, dualarımızla şükrederiz. Aynı zamanda ibadetlerimiz, davranışlarımızı güzelleştirir. Birbirimize karşı daha anlayışlı, hoşgörülü ve sevgi dolu olmamızı sağlar. İbadetin Anlamı

İbadet yapmak, toplum olarak birliğimizi ve beraberliğimizi güçlendirir, birbirimizi anlamamıza ve kaynaşmamıza vesile olur. Böylece biz güzelleşiriz, hayat güzelleşir. Rabbimize verdiği nimetler için “Elhamdülillâh” der, dilimizle şükrederiz. Namaz kılarak, oruç tutarak ibadet eder, bedenimizle şükrederiz. İhtiyaç sahiplerinin, fakirlerin, kimsesizlerin, yardımına koşar, zekât ve sadaka verir, mal ve paramızla şükrederiz. Müslüman kardeşlerimizle bir arada ibadet ve dua etmek için Kâbe’yi ziyaret eder, hem paramızla hem de bedenimizle şükrederiz.

İbadetin Faydaları

İbadetlerin hem beden hem de ruh sağlığımız üzerinde çok önemli faydaları vardır. Namaza hazırlık için abdest alır, böylece temizlenmiş oluruz. Namaz kılınca gönlümüze huzur ve güven duygusu dolar. Tazeleniriz, kendimizi Rabbimize daha da yakın hissederiz.

Oruç tuttuğumuzda vücudumuzdaki organları dinlendirmiş oluruz. Ayrıca oruç, şefkat ve merhamet duygularımızı geliştirir, bize sabretmeyi ve elimizdeki nimetleri paylaşmayı öğretir. İbadetin Anlamı

Zekât da paylaşma duygumuzu geliştirdiği gibi toplumda birlik ve beraberliği sağlar.

Zekât veren kişi, müslüman kardeşinin hâlini anlamanın ve ona destek olmanın mutluluğunu yaşarken, zekât alan kişi de ihtiyacını gidermiş olur.

Hac ibadeti ise, dünyanın dört bir köşesinden Kâbe’ye gelen Müslümanların kardeşliğini pekiştirir. Farklı renklerde ve dillerde genç, yaşlı, kadın, erkek bütün Müslümanlar, Kâbe’de buluşurlar. Beyaz bir kıyafet olan ihramı giyerek Allah’ın huzurunda eşit olurlar. Bütün bunlar, ibadetlerin bize sağladığı faydalardan sadece bazılarıdır.

İbadet etmek; bizi eğitir, hayatımızı düzene sokar, Rabbimizle ve çevremizdeki diğer insanlarla ilişkilerimizi güzelleştirir, ahlâkımızı olgunlaştırır. İbadet eden insan, sağlıklı, mutlu, güçlü ve özgüvenli olur. Hayatımızı güzelleştiren ibadetleri yapmamızı Allah istemiştir. Bunun içindir ki, ibadetlerimizi sadece bu faydaları elde etmek için değil, Allah’ın rızasını ve sevgisini kazanmak için yaparız. İbadetin Anlamı

Müjde Var! Sadece Allah rızasını kazanmak için samimiyetle ibadet edenler, insanın hoşuna gidecek her şeyin olduğu, eşsiz güzelliklerle dolu cennetle müjdelenmiştir.

“İman edip güzel işler yapanları,içinde ırmaklar akan veebedî kalacakları cennet köşklerine yerleştireceğiz. Çalışanların mükafatı ne güzeldir.”(Ankebut Sûresi,58. Ayet)

“Allah, iman edipgüzel işler yapanları içlerinden ırmaklar akan cennetlere koyacaktır. Orada altından bileziklerle, incilerle süsleneceklerdir. Oradaki giysileri ise ipektir.” (Hac Sûresi, 23. Ayet)

“Kim ‘Rab olarak Allah’ı,din olarak İslam’ı ve peygamber olarak da Muhammed’i gönülden benimsedim.’ derse kesinlikle cennete girer.”(Hadis)

ibadet, oruç, namaz, zekat, cennet, cehennem, helal, haram, iman, müslüman, kabe, ibadet yapmak , İbadetin Anlamı

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir