NAMAZIN VACİPLERİ

 NAMAZIN VACİPLERİ 


namaz-kilinisil. Fâtihayı okumak. 
2. Farzların ilk iki rekatında, sünnetlerin her rekatında Fâtiha`ya en kısalarından üç âyet, ya da en kısa üç âyet kadar bir uzun âyet eklemek. 
3. Fâtiha`yı bu ekledigi âyetlerden önce okumak. 
4. Namazın diğer rukünlerinde de sırayı gözetmek. 
5. “Ta`dili erkânı” yerine getirmek. 
6. Ikiden çok rekatlı namazların birinci oturuşu. 
7. Her iki oturuşta da “tahiyyât” okumak. 
8. “es-Selâmü aleyküm ve rahmetullah” diyerek selâm vermek. 
9. Vitir namazında “kunut” duâsını okumak. 
10. Bayram namazlarında ilâve tekbirleri söylemek. 
11. Namazdan kendi fiili ile çıkmak. 
12. Imamın açık okunacak yerde açık, gizli okunacak yerde de gizli okuması. 
13. Namazda nelerin farz; nelerin vacip olduğunu bilmek. 
Bu sayılan vaciplerden biri kasten terkedilirse günah islenmiş olunur, ama namaz yine tamamdır. Unutarak terkedilirse “yanılma (sehiv) secdesi” yapılır. 
“Ta`dil-i erkân”; namaz kılarken rukû`a gidişte, rukû`dan kalkista, secdeye gidişte, secdeden kalkışta ve tekrar secdeye gidişte organlar yerlesecek şekilde hareket etmek ve mesela, daha tam doğrulmadan öbür harekete geçmemektir. 
Yanılma secdesi (secde-i sehiv) son oturuşta sadece “tahiyyat”ı okuduktan sonra, sağa sola selâm verip, iki secde daha yaparak “tahiyyat” ı tekrar okuyup, “salli”, “barik” duâlarını da okuduktan sonra tekrar selâm vermekle yapılır. Genel kural olarak: 
“Farzların geciktirilmesi, vaciplerin ise hem geciktirilmesi hem de terkedilmesi yanılma secdesini gerektirir.” Bu yüzden farzların da vaciplerin de iyi bilinmesi gerekir. 
Örnek olarak: Namazda ayakta durmak farzdır. Birinci oturuşta, tahiyyatı okuyup kalkmak gerekirken, “salli” ve “barik” duâlarından unutarak en az üç kelime ya da daha fazla okuyan, ayakta durma farzını geciktirmiş olur, bu yüzden namazın sonunda “yanılma secdesi” yapması gerekir. 

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir