Kader ve Kazaya İman

Kader ve Kazaya İman

Kader ve Kazaya İman 1 İlim Saati
İman

Kader ve Kazaya İman: Allah’ın yarattığı her şeyde bir güzellik vardır. Bu güzellik bazen hemen, bazen de sonradan görülür. Örneğin, kar yağdığında yollar kapanabilir. Elektrikler kesilebilir. Bazı insanlar bunu görünce acele karar verir, “Keşke kar yağmasaydı” derler.

Kış mevsimi biter. İlkbahar gelir. Kış yağışlı geçtiği için, karlar erir, sular çoğalır. Derelerden sular çağlar. Artık bahar bir başka güzeldir… Kırlar, bahçeler rengârenktir. Ağaçlar çiçek açar. Kuşlar, arılar, kelebekler neşeyle uçar. Yiyecekler bereketlenir. İşte o zaman insan, “Allah iyi ki de kar yağdırmış. Yoksa susuz kalabilirdik!” diye düşünür. Allah’a şükreder.

Çiçek tohumu, toprağa gömülür. Toprağın altında karanlıkta kalır. Bu onun için kötü oldu, nefes alamıyor, çürüyecek sanırız. Aradan zaman geçer. Topraktan bir filiz çıktığını görür ve anlarız ki sandığımız gibi değilmiş…

Hayatta da ilk bakışta hoşumuza gitmeyen şeyler olabilir. Ama bilemeyiz belki de bu durum bizim için iyidir, güzel sonuçları olacaktır. Mesela soğuk havalarda kıyafetlerimize dikkat etmediğimizde hastalanırız. Ama bu hastalık bize, sağlığımızın değerini, bundan sonra daha dikkatli olmamız gerektiğini öğretmiştir.

O halde, sonucunu henüz tam olarak göremediğimiz olaylarla ilgili hemen olumsuz şeyler düşünmeyelim. Acele karar vermeyelim. Unutmayalım ki, her şey Allah’ın izniyle ve O’nun kontrolü altında meydana gelir. Allah, her şeyi gören ve bilendir.

Allah’ın dediği olur. Allah, geçmişte olanları bildiği gibi, gelecekte olacakları da bilir. Allah her şeyin en iyisini, en güzelini bilir. Biz, Allah’ın verdiği akılla ve gönderdiği bilgiler ışığında en doğruyu yapmaya çalışırız. Sonuçta başarıya ulaşmak için dua ederiz. Çünkü başarı Allah’ın yardımıyla elde edilir. Elimizden geleni yapar, Allah’ın bizimle ilgili her zaman en iyi
olanı yaratacağına inanırız.

İşte Allah’ın, olmuş ve olacak her şeyi önceden bilmesine “kader”; olayların vakti gelince meydana gelmesine de “kaza” denir. Kader ve kazaya inanan insan, Allah’ın her şeyi bildiğine, O’nun bilgisi olmaksızın bir yaprağın bile kımıldamadığına inanır ama aynı zamanda kendi üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmek için çalışır. İyiliğin peşinde koşar ve asla tembellik yapmaz.

Başarılı olduğunda Allah’a şükreder. İstediği olmadığında ise asla ümitsizliğe düşmez, daha çok çalışır.

kader, kaza, kader ve kaza, iman, kader ve kazaya iman, kadere inanmak, kderci olmamak, 

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir