Meleklere İman

Meleklere İman

Meleklere İnanıyorum

Meleklere İman 1 İlim SaatiMeleklere İman Meleklere İnanıyorum. Biz müminiz. Meleklerin varlığına inanırız. Melekler nurdan yaratılmış olan ve gözle görülmeyen varlıklardır. İnsanlardan farklı yaratıldıkları için farklı özelliklere sahiptirler. Erkek ya da kadın olarak cinsiyetleri yoktur. Yemek yemeye, su içmeye, uyumaya ihtiyaç duymazlar.

Melekler asla kötülük yapmaz, günah işlemezler. Her zaman iyi ve güzel davranışlarda bulunurlar. Gece gündüz Allah’a ibadet ve dua ederler. Allah’ın kendilerine verdiği görevleri yapar, insanlara yardımcı olurlar. Bunun içindir ki, iyi birisini tarif ederken “melek gibi insan” deriz.

Melekler bizim dostumuzdur. Bizim başarımız, cennete girmemiz, kazalardan belalardan korunmamız için dua ederler. İnsanların iyilik yapması onları çok mutlu eder. Bu yüzden melekler, iyilik yapan insanlar için iyilik defterlerine sevap yazarlar. Kötülük yaptığımızda ise üzülürler. Hatamızı fark etmemizi, pişman olup Allah’tan af dilememizi beklerler.

Melekler her yerde bulunabilirler. Allah’ın sayısız meleği vardır. Bunlardan dört büyük meleğin isimleri; Cebrail, Mikail, İsrafil ve Azrail’dir. Cebrail, Allah’tan aldığı “vahiy” denilen ayet ve bilgileri peygamberlere getiren melektir. Rabbimiz, emir ve yasaklarını Cebrail aracılığıyla peygamberlere göndermiştir. Peygamberler de hayatımızı düzenleyecek bu kuralları bize öğretmiştir. Mikail yağmur, kar, rüzgâr gibi tabiat olaylarını düzenleyen melektir. Azrail, ömrü biten ve sırası gelen canlıların ölümü ile görevlidir. İsrafil isimli melek ise, dünya hayatı sona ereceği zaman, Sûr’a üfleyerek bunu insanlara haber verecektir.

melek, meleklere iman, iman, inanmak, meleklere iman etimek, meleklere inanmak, Cebrail, Mikail, İsrafil, Azrail,

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir