Ahirete İman

Ahirete İman

Ahirete İman 1 İlim Saati
Ahirete İman

Ahirete İman: Canlılar doğar, yaşar ve ölür. Ancak ölüm bir son değildir. Çünkü ölümden sonra yeni ve farklı bir hayat başlar. Bu hayata “âhiret hayatı” denir. Ahiret hayatı, dünyada yaptığımız iyi ya da kötü tüm işlerin karşılığını alacağımız yerdir. Allah’a inanan ve iyi işler yapanlar, âhirette cennete gireceklerdir. Orada insanın canının istediği her türlü güzellik vardır. Allah’a ve âhiret hayatına inanmayanlar, kötülükle ömür geçirenler ise cehennemde cezalandırılacaklardır.

İslam dini, barış ve güzellik dinidir. Dinimiz, dünya ve âhirette mutlu olmamız için kurallar koyar. Yaptığımız ibadetlerin karşılığını sadece âhirette değil dünyada da görürüz. Abdest alır, temizleniriz. Oruç tutar, sağlık buluruz. Namaz kılar, huzurla dolar, rahatlarız. Rabbimiz dünyada yaptığımız güzel işlerin karşılığını, âhirette cennetle ve muhteşem ödüllerle verecektir.

Böylece dünyadaki mutluluğumuz âhirette de devam edecektir. Kötülükten vazgeçmeyen, insafsız ve imansız insanlar ise, mutlaka yaptıklarının cezasını çekecektir. Allah zalimleri asla sevmez. Bu sebeple, dünyada iken iyilikler yapmalı, her türlü kötülükten uzak durmalıyız.

“Cennette hiçbir gözün görmediği, hiçbir
kulağın duymadığı, hiç kimsenin aklından bile
geçirmediği nimetler vardır.”
(Hadis)

“Allah şöyle diyecek:
“Bugün, doğrulara, doğruluklarının
yarar sağlayacağı gündür.
Onlara içinden ırmaklar akan, içinde
sonsuza kadar kalacakları cennetler
vardır. Allah onlardan memnun
olmuş, onlar da Allah’tan memnun
olmuşlardır. İşte bu
büyük başarıdır.”
(Mâide Sûresi, 119. Âyet)

ahirete iman, ayet, hadis, cennet, abdest, oruç, namaz, ahiret, iman,

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir