Vatan Şairimiz Mehmet Akîf Ersoy

Vatan Şairimiz Mehmet Akîf Ersoy

Türk Milleti’nin Bağımsızlık Mücadelesinin simgesi, milli ve manevi cephenin güçlenmesine omuz veren, Vatan şairimiz, İstiklal Marşı’mızın yazarı Mehmet Akif Ersoy, vefatının 84. yılında dualarla anılıyor.

Vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy “İstiklal Marşı”mızla, yüce milletimizin Kurtuluş Savaşında gösterdiği azmini, bağımsızlık aşkını, hür yaşama iradesini en parlak ve en güçlü şekilde ifade ederek, milletimizin cesaret, kahramanlık ve eşsiz mücadele azmini en güzel şekilde ölümsüzleştirmiştir.

İstiklal Marşı yarışmasına 500 lira ödül verileceği için katılmayan şairimiz, Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Bey’in ricası ve arkadaşı Hasan Basri Bey’in teşvikiyle kalemi eline aldı ve Kurtuluş Savaşımızın en zorlu günlerinde yazmaya başladı.

Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı, 17 Şubat günü Sırat-ı Müstakim ve Hakimiyet-i Milliye’de yayımlandı.

Hamdullah Suphi Bey’in Meclis’te okuduğu ayakta alkışlanan “İstiklal Marşı”, 724 şiir arasından 1. oldu ve 12 Mart 1921’de “Milli Marş” olarak kabul edildi. Ersoy, ödül olarak verilen 500 lirayı hayır kurumuna bağışladı.

Milletimizin istiklal ve hürriyet aşkıyla iman dolu kalbini kalemine aktararak yazmış olduğu İstiklal Marşımız; sonsuza kadar istiklal ve hürriyet simgemiz olmaya devam edecektir. İstiklal Marşı

27 Aralık 1936 tarihinde hakkın rahmetine kavuşan destan adamı ve Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy‘u aramızdan ayrılışının 84.yıldönümü vesilesiyle bir kez daha Saygı, Rahmet ve Şükranla Anıyoruz…

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir