Rabbimi Tanıyorum

Rabbimi Tanıyorum

Rabbimi Tanıyorum 1 İlim Saati
Rabbimi Taniyorum

Rabbimi Tanıyorum: Rabbimiz Allah’tır. O, eşi benzeri olmayan Yüce Yaratıcıdır. O’ndan başka ilah yoktur. O’ndan başka rızık veren yoktur… O’ndan başka şifa veren yoktur… O’ndan başka kâinatı idare eden güç yoktur… İyilikleri O’ndan ister, kötülüklerden O’na sığınırız.

Bizi ve tüm varlıkları yaratan Allah’tır. Göklerin, yerin ve ikisi arasındakilerin Rabbi Allah’tır. Sayısız nimetleri yaratan, her yaptığımızı gören ve duyan Allah’tır. Bizi seven, tanıyan ve ihtiyaçlarımızı en iyi bilen Allah’tır.

‘Lâ ilâhe illallah’ diyerek aynı zamanda Rabbimizin ismini anmış oluruz. Kelime-i tevhid ve kelime-i şehâdet dışında, Allah’ı andığımız başka ifadeler de vardır. Bismillah, Elhamdülillah, Allahü Ekber bunlardan bazılarıdır.

Bir işe başlarken ‘Bismillahirrahmanirrahim’ deriz. Böylece Allah’a olan sevgimizi ve bağlılığımızı ifade ederiz. Besmele çekmek, Allah’ın yardımını her an yanımızda hissetmemizi sağlar. Bu yüzden Besmele, yemek yerken, okula giderken, ders çalışırken, yatarken dilimizden hiç eksik olmaz. Sevgili
Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi vessellem), besmele ile başlanan işlerin başarıyla tamamlanacağını, besmele ile yenilen yemeğin bereketli olacağını söylemiştir.

Yaptığımız güzel bir işin sonunda ‘Elhamdülillah’ der, verdiği nimetler için Rabbimize şükrederiz.

‘Allahü Ekber’ der, Allah’ın ‘en büyük’ olduğunu ifade ederiz.

Allah birdir ve her şeyi yaratandır. Allah yarattığı hiçbir varlığa benzemez. Yediğimiz, içtiğimiz, kullandığımız bütün nimetleri veren Allah’tır.

Allah, İlah, Rab, Elhamdülillah, Besmele, Allahuekber, rızık, bereket, şükretmek, Bismillahirrahmanirrahim, Rabbim Allah, Rabbimi tanıyorum, çocuklar için din eğitimi, din,

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir