Güneş Enerjisi Sistemleri Ne Kadar Elektrik Üretir?

Güneş Enerjisi Sistemleri Ne Kadar Elektrik Üretir?

Güneş enerjisi tamamen doğa dostu olan, yenilenebilir enerji kaynaklarından biridir. Dünyanın pek çok ülkesi her geçen yıl güneş ışınlarından daha fazla faydalanmak için güneş enerjisi sistemlerine geçiş yapıyor. Özel sistemler ve ekipmanlar kullanılarak güneş ışınlarının elektrik enerjisine dönüşmesini sağlayan bu yöntem, doğaya karbon salınımının yapılmasına izin vermiyor. Haliyle güneş enerjisi kullananların karbon ayak izi de doğada olmuyor.

Güneş enerjisinin gün geçtikçe daha fazla ön plana çıkması, bu sistemler sayesinde ne kadar elektrik üretilir sorusunu da gündeme getiriyor. Ev tipi olarak tasarlanan güneş enerjisi sistemleriyle yaklaşık olarak 300 W’a kadar elektrik enerjisinin üretilmesinin mümkün olduğunu belirtelim. Bazı firmalar tarafından geliştirilen güneş enerji panelleri ile 450 W hatta 500 W kadar elektrik üretilmesi de mümkün olabiliyor. Bir anlamda hangi panellerin kullanıldığının da üretilecek elektrik oranında belirleyici olduğunu belirtebiliriz.

Genel olarak standart tip bir güneş enerji panelinin 1 saat boyunca güneşlenmesi durumunda 300 W’lık panellerin 0,3 kW elektrik üretilmesi mümkündür. Yaklaşık olarak 7 saatlik bir güneşlenme söz konusu olduğunda bu oran 2,1 kW’a çıkabiliyor. Bu elektrik üretimi oranları çok sayıda kişinin evde kullandığı elektrik enerjisinin tamamının karşılanması için yeterli oluyor. Ancak sanayi tipi paneller incelendiğinde üretilen enerji miktarının daha fazla olduğunu da belirtmeliyiz.

Güneş enerjisi panellerinin yerleştirilmesi yani kurulum aşaması ise sanıldığı kadar uzun bir uğraş gerektirmiyor. Profesyonel bir firma tercih edildiğinde geniş alanlara dahi kurulumun kısa zamanda tamamlanması mümkün olabiliyor. Zira bir süre sonrasında güneş enerjisi sistemlerinin kendi kendini finanse ettiği gerçeğini de göz ardı etmemek gerekir. Enerji giderlerinin düşürülmesini sağlamak isteyen firmalar ya da kişiler tercihini güneş enerjisi sistemlerinden yana kullanmaya devam ediyor.

Eğer bu sistemler ve üretilen elektrik oranları gibi konularda daha fazla bilgi almak isterseniz Enerjisa internet sitesine tıklayabilirsiniz. Bu sitede söz konusu sistemlerin ne gibi kazanımlar sağladığı konusunda da çok daha detaylı bilgiler yer alıyor. Tesisinizin güneş enerjisi santraline uygun olup olmadığını belirlemek için de bu siteyi ziyaret etmenizi öneririz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.